345 2

Wynalezienie mikroskopu bez wątpienia przyczyniło się do wzrostu nauki. To krótkie urządzenie umożliwia obserwowanie małych obiektów, które są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem i przyjrzenie się detalom drobnych obiektów, które są niemożliwe do dostrzeżenia bez stosowania ze ograniczonego sprzętu. To rzeczywiście dzięki naszym wartościom optycznym, mikroskopy przydały się do rozwoju badań nad mikroświatem również jego siłą.

 

W 1590 r. dwóch Holendrów Zachariasz Janssen i jego rodzic Hans wykonali pierwsze konstrukcje mikroskopów optycznych. Przygotowane przez nich urządzenia wykorzystywały do oświetlania obserwowanych obiektów światło dzienne. Ze powodu na powiększenie zaledwie 10 razy, mikroskopy nie spotkały się z nałogiem w świecie nauki. Rewolucję zapoczątkował Antonie van Leeuwenhoek, który wcielił się udoskonaleniem konstrukcji mikroskopu oraz rozwinął pracę tych urządzeń w XVII wieku. To dziś dzięki rzeczy tego wynalazcy nad mikroskopami zawdzięczamy rozwój nauki, głównie mikrobiologii.

Z biegiem lat mikroskopy znalazły szerokie zastosowanie. Dużą sławą napawają się zwłaszcza mikroskopy laboratoryjne, które obsługiwane są często w świetle przebywającym w polu jasnym. Są doskonałe wyposażenie zarówno w laboratoriach naukowych, jak również w laboratoriach medycznych. Wiele rodzajów tych urządzeń pozwala odbiorcy na zastosowaniu wielu technik obserwacji, co stanowi potrzebne podczas pracy badawczej. Ich optyka zezwala na przeprowadzenie bardzo dokładnych obserwacji. Najnowocześniejsze mikroskopy powodują nie tylko na indywidualną rozbudowę w perspektyw, jak i na podłączenie kamery. Wiodący producenci tych urządzeń odpowiadają ich długą trwałość.