Bezpieczenstwo na 5

Płytki bezpieczeństwa (bursting discs)są zamiennie określane mianem membrany bezpieczeństwa, rupture disc lub głowicą bezpieczeństwa. Kojarzone są w rozmaitych gałęziach i branżach. Zawsze wszędzie tam, gdzie pojawia się realne ryzyko związane ze rozwojem ciśnienia do niebezpiecznie wysokiego poziomu, co mogłoby doprowadzić do ważnej awarii urządzenia.

Zastosowanie płytek stanowi reakcja na pytanie co więc istnieje ograniczona bezpieczeństwa.

Montaż płytek prawdopodobnie żyć wolny czy w powiązaniu z zaworami bezpieczeństwa. Dzięki całemu systemowi montażu, czyli połączeniu płytki oraz zaworu bezpieczeństwa zyskuje się ochronę zaworu przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych i miejsca naturalnego.

Płytki są zdecydowanie tańsze niż zawory, wyróżniają się krótszą żywotnością, jednak wiele osób z nich wykorzystuje.

Płytka bezpieczeństwa robi w ten ćwicz, że błyskawicznie odprowadza medium robocze od zabezpieczonego urządzenia, np. zbiornika. Po wykryciu niebezpiecznie wysokiego ciśnienia płytka pęka, w tłu nacięcia. W końcu przerwania w zbiorniku powstaje wolny wybór a nie dociera do eksplozji czy awarii zbiornika.

Największym wzięciem bawią się najcięższe oraz średnio zaawansowane technologicznie płytki. Są obecne rodzaje, które korzystają specjalne nacięcie. Że tylko dotrze do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia lub nagromadzenia pyłów lub gazów to łatwa automatycznie pęka, przez co nie przylega do wybuchu.

Dostępne są również płytki bezpieczeństwa, jakie są znaczone w forma laserowy. Mogą tworzyć użycie w sektorze spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, w części ekologicznej, w motoryzacji itp.