Kasa fiskalna latwa w obsludze

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie leży na jakimkolwiek przedsiębiorcy. Każdy przedsiębiorca, który wykonywa działalność gospodarczą, musi ewidencjonować swoją sprzedaż. Jedni wyglądają obecne na zasadach ewidencji sprzedaży i stosują do tego strony ewidencji sprzedaży, inni działają to za pomocą kasy fiskalnej.

 

To czy przedsiębiorca musi być kasę fiskalną, regulują osobne przepisy. Jak taki obowiązek powstaje lub jak przedsiębiorca z konkretnego celu jest zwolniony, należy ustalić w prawach Ministra Finansów. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązek rejestrowania sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej elzab mini bez sensu na wysokość obrotu obejmie m.in. lekarzy, dentystów, prawników, fryzjerów, kosmetyczki, mechaników samochodowych lub osoby prowadzące stacje diagnostyczne. Na jakąkolwiek sprzedaż obowiązują nowe stawki podatku VAT. Nowe produkty, często te spożywcze, posiadają różną stawkę podatku VAT. W wszystkiej kasie finansowej istniejemy w stanie zaprogramować różne ceny tego podatku. W Polsce obowiązują cztery zasadnicze stawki VAT. Wyróżniamy 0, 5, 8, i 23% podatku VAT. Podczas programowania kasy fiskalnej musimy sprawdzić, jaka cena podatku jest na poszczególny produkt spożywczy czy usługę. Np. produkty mleczne posiadają stawkę VAT 5%, i produkty bez mleczne stawkę 23%. Programowanie stawek podatku jest wysoce poważne ze względu na możliwość ewidencjonowania danej sprzedaży. Razem z założeniem do jakiejś stawki VAT poświęcone są odpowiednia litera. Pełnią one do uporządkowania danej stawki użytkownikowi.

Litery, których korzysta się w programowaniu podatku VAT, są następujące: A, B, C, D5, E, F, G.
I – 23% VAT
B – 8% VAT
C – 0% VAT
D5 – 5% VAT
E, F – istnieje wtedy wartość rezerwowa
G – istnieje to stawka przyporządkowana do prac rozwiązanych z podatku VAT.

Stawki VAT na kwocie fiskalnej reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w kwestii praw i warunków technicznych, jakim potrzebują płacić kasy rejestrujące. Nie należy mieć stawek podatku z głowy. Stawki VAT na kasie fiskalnej należy sprawdzić w dedykowanych do tego przepisach. Według Naczelnego Sądu Administracyjnego stawki VAT na kasie fiskalnej muszą być podzielone. Jeżeli budzisz się nowymi usługami, np. usługami budowlanymi, lub np. jesteś specjalistą musisz sprawdzić, czy twoje usługi, lub produkty mają własną stawkę VAT niż tradycyjna 23%.