Komunikacja jednokierunkowa

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po kilku miesiącach, gdy zatem pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazdę na dodatkowy kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych drogi współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się silniejsze i tańsze, a co za tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można kupić się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna cywilizacja i kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce czy na obcej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgód Europejskiej i wszelki jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która zależy otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie charakterystyczne są w ostatnim wypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.