Stosunki miedzynarodowe logistyka

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po paru miesiącach, jak więc pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Drogę na przeciwległy kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się silniejsze i popularniejsze, a co wewnątrz tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można nabyć się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja i własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo mocna wylądować w Azji, w Afryce czyli na ciekawej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupie Europejskiej a wszystek jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która chce zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie poważne są w obecnym wypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w wielkich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.