Tradycja choinki na boze narodzenie

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka także własnego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i czemu istnieje oczywiście ważna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które opowiadają o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Oraz w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kojarząc się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się kogoś z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na całkowity świat. Można zatem powiedzieć, że teraz nie ale w Polsce, lecz i także nowych krajach Europy i w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą kolej w popularności choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie że było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie zawierały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów i kolorów świątecznych ozdób jest prosta do opisania, lecz w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak typy, była nowości w sferze trendów interesujących jej przystrajania. Natomiast nie poprawiłoby się to, iż od czasu ubrania pierwszej w historii choinki przez Luthera, system ten dużo silnie zakorzenił się w sztuce świątecznej również planujmy nadzieję, że nieprędko przeminie.