Uziemienie przewodu neutralnego

Uziemienia elektrostatyczne są niezwykle ważnym elementem w sektorze i transporcie łatwopalnych alkoholi a kolejnych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny odkłada się w otoczeniu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w pełnej Europie dołącza do ponad 400 wypadków spowodowanych tak tymi zjawiskami. Zapłony, pożary, a nawet wybuchy to dość realne niebezpieczeństwo, którego świadomość ma jakikolwiek zdrowo myślący człowiek oraz inwestor w dziedziny.

Tutaj z usługą przychodzą nam mechanizmy a układy uziemień elektrostatycznych. Ich stwarzanie w wartości kieruje się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do momentu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na zbycie jest znaczna liczbę ich sposobów - kleszczowe, przykręcane śrubami, umieszczane w samej obudowie pojemnika. Bardziej zaawansowane systemy pozwalają jeszcze na monitorowanie uziemienia w okresie rzeczywistym. W powiązaniu z kolejnymi urządzeniami potrafią nie doprowadzać do dozowania materiału czy pracy nad nim w przypadku zaistnienia kłopotów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką możliwość, zamykając zawór czy wlew, co stanowi wartościowe w wypadku awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego rodzaju rozwiązania powszechnie zwraca się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość powszechnym problemem stosowania zacisków na urządzeniach działających z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest ciężki do wszystkiego ograniczenia proces dawania się powierzchni materiałem. Potrafi wtedy stworzyć warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo lub całkowicie negując jego skuteczność. Działa wtedy nie tylko urządzeń, ale te pojemników i zbiorników danych do przechowywania w/w materiałów.